Logopedia

Logopeda to specjalista zajmujący się diagnozą i korektą wad wymowy. Służy również pomocą rodzicom, którzy chcą wspomagać rozwój swoich dzieci. 

Logopeda pracuje z dziećmi, młodzieżą i z osobami dorosłymi w celu poprawy ich komfortu komunikacyjnego. Zajmuje się między innymi: dyslalią, niepłynnością mowy, dziećmi i dorosłymi ze spektrum autyzmu, Zespołem Aspergera, dysleksją

Kiedy udać się do logopedy?

Jeśli Twoje dziecko ma wadę wymowy, nie czekaj do 3. roku życa ani do momentu aż z niej wyrośnie. Konsultacja u logopedy jest również wskazana, gdy:

 • dziecko ma zdiagnozowane obniżone napięcie mięśniowe
 • dziecko nie może zassać piersi - masz problemy z laktacją
 • dziecko ma kręcz szyi
 • dziecko nie jest sprawne ruchowo, potrzebuje pomocy fizjoterapeuty
 • dziecko nie reaguje na hałasy lub samo ciągle płacze
 • tylko Ty rozumiesz swoją pociechę
 • chcesz sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo

 

 • nastolatek bełkocze
 • nastolatek jąka się
 • nastolatek chce iść do szkoły aktorskiej, o profilu dziennikarskim, niższego seminarium duchownego

 

 • dorosły chce poprawić swój komfort pracy głosem
 • dorosły odczuwa dyskomfort podczas wystąpień publicznych

 

DLA KOGO POMOC LOGOPEDY?

  Kto? W jakim celu? Kiedy?  Co możesz zyskać?  Do kogo się udać?
1. Matka w ciąży Aby dowiedzieć się, jak na poziomie płodu wpływać na rozwój słuchu i mowy dziecka. Gdy ciąża jest zagrożona, gdy matka spędza dużo czasu w pozycji siedzącej/leżącej, gdy zażywa antybiotyki, gdy zażywa duże ilości no-spy, gdy po prostu się martwi.

Prawidłowa stymulacja płodu może w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój słuchu i mowy dziecka.

Neurologopeda, logopeda z dodatkową specjalizacją z wczesnej interwencji
2. Noworodek Aby sprawdzić odruchy twarzowe i prawidłowość budowy aparatu artykulacyjnego. Gdy podczas porodu wystąpiły komplikacje, gdy odeszły zielone wody, gdy dziecko miało wysoki poziom bilirubiny, gdy ma słabe napięcie mięśniowe, gdy otrzymało mały wskaźnik w skali APGAR, gdy nie chce ssać, gdy ma problemy z połykaniem, nie chce szukać piersi.

 

Nieprawidłowości w budowie aparatu artykulacyjnego i brak pewnych odruchów twarzowych mogą wpłynąć na karmienie piersią, jedzenie dziecka i wady wymowy w przyszłości.

Neurologopeda
3. Dziecko do 3. roku życia


Aby ocenić rozwój mowy dziecka i w razie potrzeby rozpocząć terapię.

 

Gdy nie reaguje na swoje imię, nie naśladuje gestów: papa, da,  nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, reaguje tylko na głośne dźwięki lub nie reaguje wcale na dźwięki otoczenia, porozumiewa się pomrukami lub gestami, obserwujemy brak rozwoju lub regres mowy

Opóźniony rozwój mowy dziecka może wpłynąć na jego umiejętności społeczne i ograniczone możliwości poznawcze.

Neurologopeda, logopeda, surdologopeda
4. Dziecko po 3. roku życia

 

Aby ocenić rozwój mowy dziecka i w razie potrzeby rozpocząć terapię.

 

Gdy mowa dziecka jest niewyraźna, źle realizuje poszczegóne głoski, nie reaguje na polecenia, słucha muzyki lub telewizji tylko głośno, je z otwartą buzią, wypycha język między zęby podczas mówienia, gdy się jąka, gdy się ślini podczas snu.

 


Wady wymowy w znacznym stopniu mogą utrudnić/spowolnić rozwój dziecka, jego umiejętności społeczne,spowodować trudności w nauce.

Logopeda, surdologopeda, neurologopeda
5. Nastolatek Aby ocenić i ewentualnie skorygować mowę.

 

Gdy młody człowiek chce pracować głosem, gdy trudno zrozumieć, co mówi (bełkocze pod nosem), gdy z powodu wady wymowy ma problemy wśród rówieśników. 

 


Wady wymowy mogą w znacznym stopniu wpłynąć na drogę kariery, a nawet uniemożliwić wybór jakiegoś zawodu.

Logopeda, logopeda medialny, neurologopeda
6. Dorosły aby ocenić lub skorygować mowę

 

Gdy pracujesz głosem, gdy zauważasz u siebie nieprawidłowości w realizacji poszczególnych głosek czy w tempie mówienia, gdy męczysz się podczas wystąpień publicznych, a także po udarach, wylewach, porażeniach mięśni twarzowych, nowotworach w obrębie twarzoczaszki, urazach, wypadkach z uszkodzeniem twarzoczaszki / mózgu, w wyniku przebiegu chorób, takich jak Alzheimer czy Parkinson.

 

Nieskorygowane wady wymowy mogą wpłynąć na życie zawodowe, społeczne, emocjonalne; wcześnie podjęta terapia logopedyczna może poprawić funkcjonowanie osoby z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym.

Neurologopeda, logopeda medialny, logopeda ze specjalizacją emisji głosu

 

ZADZWOŃ

ZADZWOŃ

Chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną lub dowiedzieć więcej na temat leczenia w naszych placówkach?

801 90 90 90

Serwis internetowy www.klinikiallenort.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.