Zaburzenia zachowania

Zaburzenia zachowania to powtarzające się i utrwalone wzorce zachowania, cechujące się łamaniem podstawowych praw innych, ważnych norm i reguł społecznych stosownych dla danego wieku.

Opis dolegliwości

Przykładowe zachowania i kryteria diagnozy:

  • agresja w stosunku do ludzi i zwierząt ( znęcanie się, zastraszanie, bójki, okrucieństwo, użycie broni lub narzędzia (np. kija, butelki)
  • niszczenie własności innych (podpalenia, niszczenia)
  • oszustwa lub kradzieże
  • poważne naruszenie zasad (wagarowanie, niewracanie na noc, ucieczki z domu)
     

W zależności od wieku i płci wzorce zachowania mogą być różne lub mogą zmieniać się. U dziewcząt wzorce zachowania mogą być także odmienne – częściej kłamstwa i bójki. Wraz z wiekiem zaburzenia zachowania zmieniają się np. z agresji wobec zwierząt czy kradzieży w poważne antyspołeczne zachowania jak: konflikty z prawem lub przemoc w stosunku do ludzi.

Po ustaleniu rozpoznania psychiatra decyduje o proponowanym sposobie leczenia – możliwa jest farmakoterapia, ale najlepsze efekty przynosi psychoterapia, zwłaszcza długoterminowa.

  • Leczenie w Poradni

Umów się na wizytę

ZADZWOŃ

ZADZWOŃ

Chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną lub dowiedzieć więcej na temat leczenia w naszych placówkach?

801 90 90 90

Serwis internetowy www.klinikiallenort.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.