Zaburzenia dwubiegunowe

Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe (Choroba Afektywna Dwubiegunowa, ChAD) w przeszłości nazywana cylkofrenią lub psychozą maniakalno-depresyjną należy do zaburzeń afektywnych i charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów depresyjnych i maniakalnych lub hipomaniakalnych.


Każdy człowiek ma jakiś nastrój, i miewa zmiany tego nastroju. Możemy być smutni, lub weseli. Pobudzeni i aktywni, lub przygaszeni i apatyczni. To część naszego życia. Nastrój jednak, tak jak wszystko w nas, też może czasem zachorować - mówimy wówczas o zaburzeniach nastroju, czyli o chorobach afektywnych.

Jednym z takich zaburzeń nastroju są zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa). Zaburzenia dwubiegunowe były kiedyś nazywane psychozą maniakalno-depresyjną lub cyklofrenią. Są one rozpoznawane u osób, u których następują znaczące zmiany nastroju trwające najczęściej tygodniami lub miesiącami, choć niekiedy dni lub lata. Obrazowo mówi się, że można mieć górkę lub dołek. W zaburzeniach dwubiegunowych te górki bywają bardzo wysokie, a dołki bardzo głębokie.

Na górce nastrój jest nadmiernie dobry, nazywany euforycznym, czasami podbarwiony niecierpliwością i drażliwością. Aktywność jest przesadna, wszystko wydaje się łatwe do osiągnięcia, ma miejsce duża łatwość wchodzenia w poufałe relacje z innymi i za wiele dzieje się na raz. Mówimy wtedy o manii.

Może być tak, że nastrój wędruje w drugą stronę, w kierunku smutku, przygnębienia, zniechęcenia, zmęczenia i zobojętnienia. Zrobienie czegokolwiek może wiązać się z wielkim wysiłkiem. Wtedy mówimy o depresji. Choroba ma przebieg cykliczny – pacjenci miewają okresowo nawroty stanów maniakalnych i depresyjnych. Mówimy o cyklicznym lub nawrotowym przebiegu tej choroby. Nie zawsze da się przewidzieć czy i kiedy wystąpi kolejny nawrót i jaki będzie miał charakter.

  • Leczenie w Poradni

W leczeniu zaburzeń dwubiegunowych zasadnicze znaczenie ma farmakoterapia. Leki stosowane w chorobie dwubiegunowej mogą być różne i należeć do różnych grup:

Leki przeciwdepresyjne – gdy pojawia się stan depresyjny.

Stabilizatory nastroju – sprawiają, że wahania nastroju i aktywności ulegają wyrównaniu (stabilizacji), zabezpieczają przed występowaniem nawrotów.

Leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki) – stosowane są u osób w manii, mają także zastosowanie jak stabilizatory nastroju – mogą zapobiegać występowaniu nawrotów, zwłaszcza manii.

Wszystkie wymienione leki znoszą też napięcie psychiczne, lęk, poprawiają sen.

Ważną metodą leczenia jest również psychoterapia. Skojarzenie obu metod leczenia przynosi lepsze efekty.

Umów się na wizytę

lek. Aleksandra Margulska

lekarz psychiatra

Wizyta pierwszorazowa ( 60 min) 130
Kolejna wizyta ( 30 min) 130

ZADZWOŃ

ZADZWOŃ

Chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną lub dowiedzieć więcej na temat leczenia w naszych placówkach?

801 90 90 90

Serwis internetowy www.klinikiallenort.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.