Stany lękowe

Najtrafniejszą definicję lęku podał Platon Lęk jest oczekiwaniem tego co ma się stać.

Lęk towarzyszy ludzkości od zawsze. Jest jednym z najczęstszych i najbardziej przykrych objawów. Stanowi objaw większości zaburzeń psychicznych i wielu chorób somatycznych. Z punktu widzenia psychologicznego jest to stan emocjonalny pojawiający się jako reakcja na zagrożenie, którego źródło nie jest dokładnie znane lub gdy jednostka nie może zagrożeniu przeciwdziałać.


Lęk jest najbardziej charakterystycznym objawem zaburzeń nerwicowych (nerwic, zaburzeń lękowych).

Nerwica jest to specyficzna i przykra reakcja obronna organizmu na sytuacje stresowe, zwłaszcza te przewlekłe. Jest zaburzeniem, które znacząco utrudnia a czasem wręcz uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym, zawodowym czy rodzinnym. Wszystko poprzez lęk, którego w sposób racjonalny uzasadnić się nie da. Lęk w zaburzeniach nerwicowych może mieć różne oblicza – panika, martwienie się, kołatanie serca, kula w gardle, zawroty głowy, zasłabnięcia, obawa przed śmiercią lub zwariowaniem. Objawów lękowych jest bardzo wiele, jako, że lęk ma wiele twarzy.

Należy podkreślić, że nie każda sytuacja stresowa musi doprowadzić do zaburzeń lękowych.

Wystąpienie ich zależy zarówno od siły i rodzaju urazu psychicznego, jak i osobniczej odporności układu nerwowego i cech osobowości. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa stresogenny tryb życia czy też ogólne przemęczenie. Postaci zaburzeń nerwicowych jest kilka. Najczęstsze to:

Napady paniki - są to napady silnego lęku (przerażenia) trwającego od kilku minut do godziny, które nie są ograniczone do jakiejkolwiek szczególnej sytuacji czy okoliczności, nie wiążą się z większym wysiłkiem, ani narażeniem na sytuacje niebezpieczne. Takiego napadu nie można przewidzieć.

Lęk uogólniony (nerwica lękowa) jest w jakiejś mierze przeciwieństwem napadów paniki. Lęk tu ma charakter przewlekły i uporczywy. Chorzy przeżywają nierealistyczne obawy się dotyczące codziennych życiowych wydarzeń i trudności – z góry zakładają, że coś się nie powiedzie . Charakterystyczne jest martwienie się o zdrowie własne i najbliższych. Lęk występuje niezależnie od jakichkolwiek okoliczności zewnętrznych.

Zaburzenia pod postacią somatyczną - lęk manifestuje się objawami cielesnymi.. Jest kilka podtypów tych zaburzeń, wszystkie objawiają się dolegliwościami z różnych narządów oraz lękiem przed rozpoczynającą się chorobą lub chorobami. Do tej grupy właśnie należą znane wszystkim nerwica serca, czy żołądka czy też „jelito drażliwe”. Pacjent odczuwa bóle, kołatania serca, ma nudności, biegunki. Ale objawy też mogą dotyczyć innych narządów – płuc, narządów płciowych. Należy pamiętać, że wszystkie te objawy są składowymi lęku.

  • Leczenie w Poradni

Podstawą leczenia jest psychoterapia trwająca różnie długo - kilka tygodni, miesięcy a nawet lat. Rozmowa terapeutyczna jest ukierunkowana na problemy chorego, na jego chorobliwy sposób widzenia świata, na naukę życia z chorobą. W wielu przypadkach znajdują też zastosowanie leki, najczęściej są to leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza z grupy tak zwanych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny lub serotoniny i noradrenaliny Wiele leków przeciwdepresyjnych, obok działania przeciwdepresyjnego, ma skuteczne działanie przeciwlękowe i poprawia sen.

Umów się na wizytę

lek. Aleksandra Margulska

lekarz psychiatra

Wizyta pierwszorazowa ( 60 min) 130
Kolejna wizyta ( 30 min) 130

ZADZWOŃ

ZADZWOŃ

Chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną lub dowiedzieć więcej na temat leczenia w naszych placówkach?

801 90 90 90

Serwis internetowy www.klinikiallenort.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.