Natręctwa

Warto pamiętać, że przelotne natręctwa mogą pojawiać się u zdrowych ludzi. Już u dzieci można zaobserwować pewne nawykowe czynności: ssanie palca, obgryzanie paznokci czy kręcenie kosmyka włosów.

Opis dolegliwości

U osób dorosłych mogą pojawiać się wątpliwości dotyczące tego czy wyłączyło się gaz lub żelazko przed wyjściem z domu, czy na pewno drzwi zostały zamknięte na klucz. Czasem wymaga to powrotu do domu i sprawdzenia, ale zawsze ma to charakter jednorazowy. Bywa tak, że  potrafi się „przyczepić” świeżo zasłyszana melodia lub fraza słowna. Nie ma to oczywiście znaczenia chorobowego.

Chorobowe natręctwa są to obsesyjne zachowania bądź myśli, których nie można się pozbyć. Wracają jak bumerang. Natrętne myśli (obsesje)  i czynności (kompulsje) wprawdzie wypływają z umysłu pacjenta, ale są traktowane jako coś obcego i absurdalnego. Mają charakter powtarzający się i nieprzyjemny. Pacjent próbuje się im przeciwstawić, ale im bardziej je odpycha, z tym większą siła wracają. Myśli natrętne mogą dotyczyć wszystkiego – życia zawodowego, osobistego, przyszłości bądź przeszłości. Pacjent rozważa bez końca, czy dobrze coś zrobił, powiedział, czy dobrze się zachował. Czasem pojawiają się myśli o charakterze religijnym, nierzadko bluźnierczym, co zwykle powoduje ogromny lęk i poczucie winy.

Myśli i czynności natrętne mogą współistnieć z fobiami. Na przykład pacjent w nieskończoność myje ręce, gdyż boi się, że się zabrudził lub obcując z osobą chorą zakaźnie czy zwierzęciem mógł się czymś zarazić. Natręctwa najczęściej są objawami tak zwanych zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (dawniej: nerwica natręctw). Choroba ta często jest późno wykrywana i co za tym idzie zbyt późno leczona a potrafi znacząco utrudnić czy wręcz uniemożliwić funkcjonowanie zarówno rodzinne, zawodowe czy społeczne. Dla przykładu: 73% pacjentów ma trudności w relacjach rodzinnych, 62% pacjentów ma trudności w nawiązywaniu relacji koleżeńskich, 40% pacjentów jest niezdolnych do wykonywania pracy.

  • Leczenie w Poradni

Za najskuteczniejsze metody leczenia, uznaje się farmakoterapię połączoną z psychoterapią behawioralną. Najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza z grupy tak zwanych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Wiele leków przeciwdepresyjnych, obok działania przeciwdepresyjnego, ma też dobre działanie przeciwobsesyjne, przeciwlękowe i poprawia sen. Ich działanie pojawia się powoli, zazwyczaj w ciągu 2 tygodni. Niektóre objawy mogą ustąpić szybciej, na przykład już w ciągu kilku dni może się poprawić sen i zmniejszyć napięcie psychiczne.

Umów się na wizytę

lek. Aleksandra Margulska

lekarz psychiatra

Wizyta pierwszorazowa ( 60 min) 130
Kolejna wizyta ( 30 min) 130

ZADZWOŃ

ZADZWOŃ

Chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną lub dowiedzieć więcej na temat leczenia w naszych placówkach?

801 90 90 90

Serwis internetowy www.klinikiallenort.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.