Narkotyki, hazard, gry komputerowe

Hazard przez lata był diagnozowany jako zaburzenie kontroli impulsów, które obejmuje min. kleptomanię, piromanię i trichotillomanię. W najnowszej klasyfikacji zaburzeń hazard został uznany za uzależnienie. Ta decyzja jest wyrazem nowego rozumienia biologicznego podłoża uzależnienia, w tym właśnie hazardu.

Opis dolegliwości

Decyzję o włączeniu hazardu do uzależnień oparto na wynikach badań w dziedzinach z pogranicza psychologii, neurologii i genetyki, które dowiodły, że hazard i narkomania łączą znacznie większe podobieństwa, niż wcześniej przypuszczano. Źródłem tego podobieństwa jest m.in. funkcjonowanie układu nagrody.

Badania nad patologicznym hazardem dowodzą zatem, że uzależnienie nie musi wiązać się z substancją chemiczną. Równie dobrze mogą to być, jak w przypadku hazardu, silne emocje towarzyszące wykonywaniu czynności. Do lamusa zatem odszedł pomysł, że trzeba łykać lek, który zmienia neurochemię mózgu, aby się uzależnić.

Rozmowy z leczącymi się nałogowymi hazardzistami wskazują na to, że są to osoby charakteryzujące się w przedchorobowym funkcjonowaniu pewnymi istotnymi cechami:

  • często mają potrzebę przeżywania stanów dość silnego pobudzenia, emocji – jest
  • to dla nich przyjemne i część tych osób aktywnie poszukuje sytuacji mogących
  • zagwarantować takie stany;
  • kontakt z rzeczywistością jest dla nich trudny, czują się w niej niepewnie i chętnie
  • uciekają od niej na różne sposoby;
  • mają łatwość posługiwania się nierealistycznym sposobem myślenia – uciekania
  • w świat fantazji, złudzeń i iluzji;
  • część z nich posiada silną potrzebę bycia w centrum uwagi, bycia odbieranym jako ktoś wyjątkowy i posiadania takiego wizerunku również we własnych oczach;
  • znacząca liczba tych osób przejawia zachowania świadczące o ich niewystarczającej dojrzałości emocjonalnej

Nie bez znaczenia jest alkohol, często podawany w miejscach, gdzie się gra. Efektem spożycia nawet niewielkich dawek alkoholu jest spadek krytycyzmu wobec siebie i zmniejszenie kontroli zachowań.
Wskaźnik samobójstw jest wyższy u osób nadmiernie uprawiających hazard i u członków ich rodzin.
Jest to zaburzenie postępujące, którego leczenie jest długie i wiąże się przede wszystkim z długoterminową psychoterapią.

  • Leczenie w Poradni

Umów się na wizytę

ZADZWOŃ

ZADZWOŃ

Chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną lub dowiedzieć więcej na temat leczenia w naszych placówkach?

801 90 90 90

Serwis internetowy www.klinikiallenort.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.