Lęk separacyjny

Dzieci cierpiące na lęki separacyjne wykazują nadmierną potrzebę kontaktu z opiekunami.

Opis dolegliwości

W normalnym rozwoju dziecka, zwykle pomiędzy szóstym miesiącem a czwartym rokiem życia przychodzi moment, kiedy dziecko protestuje przed rozłąką z rodzicami. W toku rozwoju takie incydentalne zachowania są normalne i zapominane przez dzieci po pewnym czasie.

Są jednak dzieci, które w każdej chwili ogarnia przerażenie na myśl, że mogłyby się odłączyć od opiekunów. Takie dzieci często trzymają się ukochanych osób i podążają za nimi krok w krok nawet w domu. Opierają się oddzieleniu od nich i wpadają w panikę, kiedy musi to nastąpić. Reagują płaczem, wybuchami złości i protestem przed wyjściem np. do szkoły. U takich dzieci występują fizyczne symptomy lęku, takie jak: bóle głowy, żołądka, mdłości, wymioty, a także zaburzenia snu i częste koszmary nocne.
Rzetelna diagnoza pozwala rozróżnić lęk separacyjny od innych zaburzeń. Znaczącą rolę w leczeniu odgrywa psychoterapia dziecka i edukacja rodziców, których uczy się technik wzmacniania poczucia niezależności i pewności siebie u dziecka.

  • Leczenie w Poradni

Umów się na wizytę

ZADZWOŃ

ZADZWOŃ

Chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną lub dowiedzieć więcej na temat leczenia w naszych placówkach?

801 90 90 90

Serwis internetowy www.klinikiallenort.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.